Uudised      Pildipank      Dokumendid      
Käepärane müramõõtur Kortermajas elades võib tihti ette tulla olukordi, mil osade seadmete müratase võib ületada ette nähtud piire. Selleks, et paremini erinevate müraallikate taset määratleda, on võimalik ka ise käepäraste vahenditega müra mõõta. Loe lähemalt lisaks Keskkonnaministeeriumi poolt avaldatud juhendmaterjali " Müra ohjamine olmekeskkonnas " Käepärane müramõõtur

Sisukas maja

otse Annelinna südames


Käepärane müramõõtur

Kortermajas elades võib tihti ette tulla olukordi, mil osade seadmete müratase võib ületada ette nähtud piire. Selleks, et paremini erinevate müraallikate taset määratleda, on võimalik ka ise käepäraste vahenditega müra mõõta.

Käepärane müramõõtur
Tavapärane taustamüra, eemal koduses keskkonnas olevatest müratekitajatest.

Olgu juba alguses kohane ära tuua hoiatus, et koduste vahenditega müra mõõtmine ei pretendeeri absoluutsele täpsusele ega asenda ametlikku, täpselt kalibreeritud seadmetega mõõtetulemusi.

 

Teisalt võimaldab ise müra mõõtmine siiski saada aru, millised müraallikad kõige rohkem müra tekitavad ja millises ligilähedases suhtes need on üldiste müranormidega.

 

Mida on mõõtmiseks vaja?

Tänapäevastes nutitelefonides on olemas nii mikrofon kui ka piisavalt arvutusjõudlust, et müra mõõta. Selleks, et saaksid ise mõõtma hakata, tuleb telefoni installeerida müra mõõtmise rakendus. Käesolevas artiklis kasutasime Google App Store kaudu saadaolevat "Sound Meter" tarkvara, kuid sarnaste märksõnadega on lahendusi teisigi.

Käepärane müramõõtur
Google App Store Sound Meter pakub selget kasutajavaadet ja seadme kalibreerimisvõimalust.

 

Milline on normaalne müratase?

Me kõik oleme tajunud, et erinevates olukordades võib häirivaks kujuneda erineva tasemega helid. Vaikse raamatukogu, kus ainult sosistatakse ja keeratakse lehti, müratase jääb vahemikku 20-30 dB. Sama ühtlase taseme saavutasime ka koduses keskkonnas taustamüra mõõtmisel (ülal, esimene pilt).

 

Käepärane müramõõtur
Külmkapi keskmise mürataseme näide.

Tüüpilises kontorikeskkonnas, milles on arvuteid ja palju muid seadmeid, mis tekitavad rohkem taustamüra, võib olla tüüpiline tase vahemikus 30-50 dB.

 

Sarnase mürataseme loovad ka koduses majapidamises olevad seadmed. Näiteks mõõtsime köögis 15 aasta vanuse Elektroluxi külmkapi keskmiseks müratasemeks poole minuti jooksul keskmiselt 44 dB. Tase oli üsna ühtlane, kõikudes stabiilselt vahemikus 39-49 dB.

Käepärane müramõõtur
Kella tiksumine oli keskmiselt küll külmkapist vaiksem, kuid keskmise kõrval joonistusid välja tiksumisheli tipud, mis võivad vaiksema tausta korral häirivaks kujuneda.

 

Normaalne mugav tase

Müra on tubase keskkonna iseloomustamiseks temperatuuri, valgushulga ja õhuniiskuse kõrval üheks oluliseks parameetriks. Selleks, et aru saada, kas sinu ümbritsev müratase on paras, saad ka ise ülalkirjeldatud viisil mõõtmisi teha.

 

Ventilatsiooniseadmete müramõõtmiste kohta renoveeritud kortermajades on kindlasti soovitav lisaks lugeda Tallinna Tehnikaülikooli liginullenergiamajade uurimisgrupi poolt avaldatud uuringuraportist 11. ja 30. leheküljelt. Mõõtmisi teostati 30 renoveerimisjärgses majas ja ventilatsioonisüsteemide müra magamistubades jäi mõõtmiste tulemusena 16-27 dB vahemikku. Seega osadel juhtudel oli ületatud 25 dB taset, mis on nõutud KredExi renoveerimisstandardite järgi.

Käepärane müramõõtur
Müramõõtmiste tulemused renoveeritud majades. Graafiline esitus TTÜ poolt tehtud uuringus.

 

Loe lisaks tervisemõjude kohta

Kõrge müra raskendab lühiajaliselt keskendumist ja võib pikaajaliselt kahjustada kuulmist, kuid kas teadsid, et nende kõrval on oht ka muudeks tõsisteks tervisekahjustusteks - näiteks kõrgenenud vererõhu, lihaspinge, depressiooni,  üliärrituvuse ja teiste terviseprobleemide tekkeks.

 

Kuidas müra ohjata

Just seepärast on oluline teadlikkus suuremate mürategurite väljaselgitamisel ja müra vähendamiseks. Loe lähemalt lisaks Keskkonnaministeeriumi poolt avaldatud juhendmaterjali "Müra ohjamine olmekeskkonnas".

Avatud asukoht
Tareva maja  tänava ristumiskohaks olev avatud linnaruum moodustab esindusliku värava selle hinnatud piirkonna kaugematele ja väiksematele tänavatele. 

Maja esist ilmestavad parimas kasvueas kastanite lopsakas rohelus ja looduslähedust lisavad mururibad, mis loovad Kalda teele justkui vaikse eraldatud oaasi. Noorimate majaelanike lasteaia- ja koolitee on ääristatud Kaunase puiestee hurmavate pärnaalleedega.

Avatud vaated otse Emajõe luhale loovad avara tunde ning Kalda tee viib maaliliselt laia lookega kiirelt teistesse linnaosadesse.

Miljööväärtus
Lisaks ümbritsevale lopsakale rohelusele on vaid kiviviske kaugusel ka Ihaste enda männimetsade ja laiade luhtadega. Noori peresid meelitavad viie lasteaia ja kuue kooli lähedus, lugemishuvilisi paelub jalutusteekonna kaugusel asuv Annelinna raamatukogu.

Toidusõpradele leidub hea valik vaid 800 meetri raadiuses asuvas neljas erinevas supermarketis ja suuremaidki vajadusi katab järjest laienev Eedeni keskus.

Laias parklas ja maja taga on alati vabu parkimiskohti ning bussipeatus otse maja juures ühendab kellavärgi täpsusega kõigi Tartu linnaosadega.

Renoveeritud
Tareva maja ehitati oma aja kohta lausa luksusliku eriprojekti järgi 1986 aastal ja viimane viimistlus anti Eesti ajaloos pöördelisel 1988. aastal.

Erinevalt paljudest ümbruskonna ehitistest on majal tugevate ja paksude müüridega telliskivikonstruktsioon, mis on loodud kestma. Soojuspidavus on viidud nüüdisaegsele tasemele tänu Kredeksi abiga teostatud põhjalikule renoveerimisprojektile, mis hõlmas lisaks fassaadile nii vundamendi soojustuste, veevärki, ventilatsiooni- seadmeid kui ka küttesüsteeme. Päikesepaneelide abil toodab maja energiat, mis aitab hoone tehno- süsteemide püsikulusid madalal hoida.

Toimekalt asjalik
Tänu sõbralikule majaperele on ühistul tegusalt toimekas juhatus, kes hoiab suure maja korras. Peale põhjalikku renoveerimist on majas nii küttesüsteem, veevärk, kanalisatsioon, ventilatsioon uue hoone väärilised ja prügivedu, trepikodade ja ümbruskonna heakordki alati hästi toimiv.

Tänu vabatahtlike panusele on ühistul kaasaegselt läbipaistev dokumendihaldus kui ka alati kõigile majaelanikele nähtav aruandlus. Käesoleva siseveebi kaudu on majaelanikel võimalik lisaks üles laadida enda märkmeid, pildimaterjali ja ettepanekuid, mille najal on kõigil ühiselt suurepärane ülevaade majas toimuvast.

Veeb, majutus ja FastLion CMS

Käepärane müramõõtur

Tavapärane taustamüra, eemal koduses keskkonnas olevatest müratekitajatest Olgu juba alguses kohane ära tuua hoiatus, et koduste vahenditega müra mõõtmine ei pretendeeri absoluutsele täpsusele ega asenda ametlikku, täpselt kalibreeritud seadmetega mõõtetulemusi Kortermajas elades võib tihti ette tulla olukordi, mil osade seadmete müratase võib ületada ette nähtud piire. Selleks, et paremini erinevate müraallikate taset määratleda, on võimalik ka ise käepäraste vahenditega müra mõõta.

Käepärane müramõõtur

www.tareva.eu © 2018 Kalda tee 30 korteriühistu » Tareva